niedziela, 8 września 2013

Systemy ekspertowe a programy konwencjonalne



Różnice między systemami ekspertowymi a konwencjonalnymi aplikacjami są na pozór niewielkie. W rzeczywistości okazuje się , że mają one niebanalne znaczenie.
W przeciwieństwie do typowych aplikacji systemy ekspertowe mogą być obarczone błędami. Dane , które w typowych programach są numeryczne i/lub tekstowe, w systemach ekspertowych mają przeważnie postać symboliczną. W systemach ekspertowych istnieje wyraźne rozgraniczenie między modułem odpowiedzialnym za wiedzę a sterowaniem gdy natomiast w przypadku programów konwencjonalnych oba moduły są ze sobą zintegrowane. Baza wiedzy jest odseparowana od mechanizmów przetwarzania –wnioskowania.
Systemy ekspertowe maja za zadanie m.in. wyjaśnienie znalezionych przez system rozwiązań problemów.
Najważniejszym celem systemów ekspertowych jest efektywność a konwencjonalnych –wydajność.
W przeciwieństwie do programów typowych informacje zawarte w systemach ekspertowych często są nietypowe i/lub niekompletne. Ponadto sam etap przetwarzania danych jest inny- w miejsce przetwarzania algorytmicznego w systemach ekspertowych pojawia się przetwarzanie heurystyczne. W wyniku tego w systemach tych otrzymujemy ekspertyzy, podczas gdy w konwencjonalnych aplikacjach system generuje rozwiązanie końcowe ,które jest jednocześnie rozwiązaniem optymalnym. Odpowiedź wygenerowana przez system ekspertowy jest rozwiązaniem akceptowalnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz